Wait
MİMARİ

Doğa İle Harmoni - Organik Mimari

Organik Mimari, mimarlarca kullanılan bir terim, basite indirgemek gerekirse yapının doğa ile bütünleşik olması, doğa- insan, insan-mekan ilişkisini irdeleyerek kullanışlı mekanlar ortaya çıkmasıdır.

Organik mimari öncülerinden olan ve ilk akla gelen, hiç şüphesiz Frank Lloyd Wrigth'ın Şelale Evidir (Falling Water House). Bir şelalenin üzerine konumlandırılan ev, çevredeki tüm ağaçlar ve kayalar korunarak inşa edilmiştir.

Yapının içinde de dışarıdaki etki devam etmiş, yerlerde ve duvarlarda doğada hazırda bulunan taşlar korunmuştur. Hatta şömine bile mevcut kayadan oluşmaktadır. Pencerelerin taş duvarla birleştiği noktalarda doğrama bulunmuyor, camlar araya açılan oluklara yerleştirilmiş durumdadır.

James Bond- Ölümsüz Elmaslar filminden hatırlayabileceğiniz ev, organik mimariye örnek olabilecek bir diğer yapıdır. Doğaya en az müdahale ile ortaya bu yapı çıkmaktadır.

Yapı, bulunduğu topografyaya uyumlu biçimde konumlanmıştır. Doğal kayalar evin duvarları olarak kullanılmıştır. Tavanda ve duvarlarda kullanılan açıklıklar sayesinde gün ışığından yararlanılmıştır. Yapının içinde kullanılan diğer malzemelerde doğaya uyumlu malzemelerden seçilmiştir. Böylece bir bütünlük sağlanmıştır.

Projelerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurarak
veya 212 3 256783 (bloque) nolu telefondan satış ofisimize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER

Dayan Yatırım İnşaat ve Turizm San. Tic. A.Ş.
Poligon Mah. Sarıyer Cad ABC Plaza No. 117 Kat 4
Sarıyer /İstanbul
Tel: +90 212 268 10 87

BiFollow