Wait
MİMARİ

Mimaride Moiré Efekti

Moiré etkisi, farklı iki düzlemde bulunan fakat aynı noktalar veya çizgilerin arka arkaya gelmesi ile oluşan dalgalanma hareketi ve görsel algıdır. Fransızca kökenli olan kelime, hareli anlamını taşımaktadır. Moiré etkisini günlük hayatta en kolay örnekleyebileceğimiz yer; aynı iki tül perdeyi arka arkaya tuttuğumuzda oluşan dalgalanma hareketidir.

Mimarlar farklı yöntemlerle, kimi zaman yapının strüktür kimi zaman da farklı malzeme kullanımı ile dikkat çekici yapılar yaratmaktadır. Moiré efekti de zaman zaman mimarların esinlendiği tarzlardan biridir.

Parkta konumlanan bu oturma- dinlenme alanı oldukça dikkat çeken bir yapı olmuştur. Uzay kafes sistemi ile oluşan strüktür, kontrplak lamine parçaların kendi içinde sarmal yapısıyla ayakta durmaktadır. Bu sarmal hareket, bakıldığında da moiré efekti izini taşıdığı görülmektedir. Strüktürün etrafında gezildiğinde, her bir açısının birbirinden farklı olduğu ve dalga hareketi oluşturduğu fark edilmektedir.

Kimi yapılarda da basit geometrik hacimler, cephedeki malzemeler ile farklı görüntüler kazandırılarak dikkat çekici- ikonik yapılar haline getiriliyor. Kullanılan malzemenin dokusundaki eğrilerin yükseklik ve sapmaları kendi içinde dalga hareketi oluşturmaktadır. Yapının önünden geçerken de, ışık ve gölgeden yararlanarak dalgalanma ve hareket görülebiliyor böylece yapıya ritim kazandırılmış olunuyor. Aşağıdaki yapıların fotoğrafları da buna örnek teşkil etmektedir.

Projelerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurarak
veya 212 3 256783 (bloque) nolu telefondan satış ofisimize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER

Mesajınız başarı ile gönderilmiştir.

Dayan Yatırım İnşaat ve Turizm San. Tic. A.Ş.
Poligon Mah. Sarıyer Cad ABC Plaza No. 117 Kat 4
Sarıyer /İstanbul
Tel: +90 212 268 10 87

BiFollow