Wait
MİMARİ

Çevresiyle Uyumlu Modern Yapılar

Brüt Beton Ev, A-cero mimarlık stüdyosu tarafından tasarlanmıştır. Yapıyı çekici kılan, brüt betonun doğa ile uyumudur.

Yapının genelinde kullanılan rampalı, eğimli yüzeyler betonun sert yapısına farklı bir hava katmıştır. Bu sert doku ve betonun soğuk rengi, büyük bir alanın çim kaplanması ile yumuşatılmıştır.

Yapının iç mekanına baktığımızda da dış mekanın, iç mekandan kopuk olmadığını görüyoruz. Dış mekandaki sert etki, içerde de devam etmektedir. Brüt betonun etkisi gerek renk gerekse malzeme ile devam etmektedir. Dışarıda çim ile yumuşatılmış yapı, iç mekanda da yer yer ahşap kullanılarak ve çeşitli aydınlatmalar ile yumuşatılmıştır.

Ay Işığının Altındaki Ev, Avustralya

Ay ışığı altındaki Ev isimli, Giovanni D'Ambrosio tarafından tasarlanan çağdaş yapı, Avustralya'daki Mount Hotham'da yer almaktadır. Modern görünümündeki bu yapı, tarihi etkilerleri de yansıtmaktadır. Dik kütle kompozisyonuna sahip olan taş duvarlar çevreyle uyum içerisindedir. İklim şartlarından dolayı kullanılan dik çatının koyu renk olması da güneş ışığından olabildiğince faydalanmaktır. Taş,ahşap ve metal malzemeler hem cephede hem de iç mekanda kullanılmıştır. Kullanılan bu malzemeler çevre ile bütünlük oluşturması açısından önemli rol oynamaktadır.

Doğayla iç içe olması düşüncesiyle tasarlanan yapıda doğal malzeme seçimi yanı sıra, kullanılan büyük pencerelerle manzarayla da bütünleşmiştir. Soğuk etkiyi yer yer sıcak renklerle kırmış olsa da yapının genelinde aynı dinginlik devam etmektedir.

İntegral Ev, Kanada

Kanada, Toronto’da inşaa edilen bu yapı, çevreye uyumlu yapı örneklerinden biridir. Konutun dış hatlarının kıvrımlı olması doğada da hiçbir şeyin düz olmaması durumundan kaynaklanmaktadır. Konutun kıvrımlı yüzeylerinde devam eden ahşap dikmeler, güneşin açısına göre iç mekanın yeterince aydınlık olması ve yazın aşırı sıcaktan korunma ilkesinden kaynaklanmaktadır. Eğimli araziye yerleşen konutun topografyayla uyumu da gözükmektedir. Alt katlar tamamen çevre ağaçlarla ilişkilendirilmiş, üst katlarda ise manzara yakalanmıştır. Cephede kullanılan ahşap, iç mekanda brüt beton ve taş ile kullanılarak soğuğun etkisini yumuşatmıştır.

Portakal Küpü, Fransa

Fransa Lyon'da bulunan yapı, nehir kenarında inşaa edilmiş, kütlesi ve cephesi ile bölgeye modern bir silüet kazandırmıştır. Yapı, cephedeki delikli metal giydirme malzemeden oluşmuş; bu malzeme yapıya hareket kazandırmıştır. Bunun yanı sıra oluklar bu hareketi sağlamakla birlikte manzaraya yönelme , balkon ve giriş- çıkış işlevini sağlamaktadır. Aynı zamanda doğal ışık, hava akımları, ısı kontrolünü sağlayacak şekilde, dikey küp olarak tasarlanmıştır.

Metal cephe binanın, çevresindeki yapılarla ilişkisini korumuştur. Aslen kütlesel bir form olsa da dolulu boşluklu yapısı ve renginden ötürüde dinamizm kazanmıştır. Arkasındaki yeşil örtü ile turuncunun zıtlığı binayı dikkat çekici yapmıştır.

Projelerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurarak
veya 212 3 256783 (bloque) nolu telefondan satış ofisimize ulaşabilirsiniz.

GÖNDER

Mesajınız başarı ile gönderilmiştir.

Dayan Yatırım İnşaat ve Turizm San. Tic. A.Ş.
Poligon Mah. Sarıyer Cad ABC Plaza No. 117 Kat 4
Sarıyer /İstanbul
Tel: +90 212 268 10 87

BiFollow